Marta Białobrzeska nową dyrektorką Zespołu Szkół Społecznych przy Fabrycznej 10
Od nowego roku szkolnego Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” ma nową dyrektorkę. Jest nią Marta Białobrzeska, która zmieniła na tym stanowisku Ewę Drozdowską.
- Klucze i "tajne kody" do magicznej krainy – „Fabryczna 10” zostały oficjalnie przekazane – mówi Ewa Drozdowska, która nadal będzie uczyła w szkole fizyki rozszerzonej. – Dziękuję za 20 lat wsparcia na stanowisku dyrektora wszystkim, których spotkałam na tej drodze: uczniom, absolwentom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom zespołu szkół, przyjaciołom szkoły oraz rodzinie, która miała wiele cierpliwości. Wracam do pokoju nauczycielskiego z ogromną radością.
Jej następczyni – Marta Białobrzeska, nauczycielka języka polskiego podkreśla, że przejmując stery, chce przede wszystkim pozostać sobą.
- Zawsze kochałam literaturę, uczenie i rozmowy z ludźmi. Stawiam przede wszystkim na wszechstronne wykształcenie uczniów za pomocą innowacyjnych metod nauczania i wychowania. Źródłem poznawania wiedzy oraz rozwijania i doskonalenia umiejętności powinien być dialog: mistrz – uczeń. To nowatorski i skuteczny sposób rozwijania zainteresowań ucznia w wybranych przez niego dziedzinach, umożliwiający znakomite przygotowanie do kontynuacji nauki na kolejnych etapach kształcenia. Chciałabym, aby wszyscy członkowie społeczności szkolnej: uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy oraz rodzice byli zaangażowani w życie szkoły i ściśle ze sobą współpracowali – mówi Marta Białobrzeska.
Nowa dyrektorka zamierza kontynuować współpracę z uczelniami, ośrodkami naukowymi i instytucjami kultury; również wizytówka szkoły, „Galeria na Płocie”, co roku będzie miała swoją nową odsłonę. Ale Marta Białobrzeska ma też mnóstwo swoich pomysłów na przyszłość: m.in. organizację Dnia Nauki w szkole, udział uczniów w konferencjach naukowych, projekty naukowe i kulturalne.
- Zależy mi na wychowywaniu i kształceniu ludzi wszechstronnych i ciekawych świata - podkreśla. - Chciałabym, żeby szkoła była miejscem z niepowtarzalną atmosferą, gdzie wiedzę zdobywa się na różne sposoby, dba o indywidualny rozwój zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Od lat zatrudniamy ludzi z pasją, którzy nie tylko dysponują ogromną wiedzą, ale także potrafią się nią dzielić. Mam nadzieję, że zachowamy wysokie miejsce w panteonie podlaskich szkół.
Marta Białobrzeska jest doktorem nauk humanistycznych, polonistką i konsultantką metodyczną. Nowa dyrektorka stale współpracuje z Katedrą Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku; pełni funkcję wiceprzewodniczącej Rady Naukowej Książnicy Podlaskiej, wchodzi w skład Rady Konsultacyjnej przy Rektorze Uniwersytetu w Białymstoku. Jest też konsultantką metodyczną Akademii GWO (Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe). W 2016 roku wydała książkę: Antoni Malczewski. Literackie mitologizacje biografii; opublikowała też szereg artykułów, m.in.: Dni ostatnie Antoniego Malczewskiego – mity, tajemnice i fakty; Odsłony nocy w „Pogance” Narcyzy Żmichowskiej; Słowacki w szkole: blaski i cienie; Czym skorupka za młodu nie nasiąknie… Miejsce Kraszewskiego w lekturowym kanonie; Wychować czytelnika… O kreatywnym podejściu do nauczania języka polskiego i pracy biblioteki szkolnej; Pamięć o „Marii” i Antonim Malczewskim w poetyckiej refleksji Juliusza Słowackiego.
Jej hobby to literatura i sztuka XIX wieku, filmowe adaptacje dzieł literackich, historia, teatr, podróże, spływy kajakowe, a ulubione miejsca to Mazury i góry.
Marta Białobrzeska jest mężatką. Ma dwoje dzieci.
Nadesłał:
Marzenas
|