Głowice w drukarkach atramentowych – wewnątrz drukarki czy w kartridżu?


Głowice w drukarkach atramentowych – wewnątrz drukarki czy w kartridżu?
2016-03-30
Będąc zdecydowanym na zakup drukarki atramentowej, trzeba brać pod uwagę szereg różnych parametrów.
Przeczytaj również:
Jednym z nich powinno być umiejscowienie głowicy – zazwyczaj stanowi ona integralną część drukarki, czasem jednak producenci decydują się na umieszczenie jej w wymienialnym kartridżu. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Warto wytłumaczyć już na wstępie, do czego w ogóle potrzebujemy głowicy? Głowica drukarki odpowiada za nakładanie tuszu na papier. Jeśli mamy do czynienia z drukarkami monochromatycznymi, czarno-białymi, zazwyczaj mamy jedną dyszę przeznaczoną do tuszu czarnego. W przypadku drukarek kolorowych dysz mamy kilka. Warto zwrócić uwagę także na żywotność głowicy – OKI ML280to drukarka igłowa, w której żywotność głowicy wynosi 200 mln znaków.
 
To, w jaki sposób nakładany jest tusz na kartkę, zależy od modelu drukarki. Wyróżnić tutaj możemy jednak dwa sposoby. Pierwszy wykorzystuje napięcie elektryczne i naprężenia mechaniczne, które „wyplywają” krople tuszu na kartkę, drugi – korzystają z mikodysz, które podgrzewają tusz do kilkuset stopni Celsjusza i tak rozgrzany atrament przenoszony jest na kartkę.
 
Jeśli nie chcemy dopuścić do tego, aby głowica się wysuszyła, musi ona wrócić na swoje pierwotne miejsce – na tzw. „pozycję parkowania”. Tam nie tylko głowica uszczelniana jest gumową osłoną, ochraniającą przed czynnikami zewnętrznymi, ale jest czyszczona z resztek atramentu. Nie zawsze jest to jednak wystarczające – z czasem do środka dostaje się coraz więcej zanieczyszczeń, należy więc okresowo zapewnić udrażnianie dysz i czyszczenie głowicy.
 
Konserwacja jest bowiem jednym z ważniejszych działań, które dokonujemy, posiadając drukarkę atramentową. Głowicę możemy wyczyścić korzystając ze specjalnego trybu (co wiąże się z dużym zużyciem atramentu) albo otwierając pokrywę i zaczęcie czyszczenia mechanicznego; można posiłkować się specjalnym płynem do czyszczenia. Jeśli ani jedna, ani druga metoda nie pomoże – konieczna będzie wymiana całej głowicy, a cena tego elementu może być nieadekwatnie droższa w porównaniu do samej drukarki.
 
Aby uniknąć kupowania drogich głowic, które stanowią jeden z elementów drukarki – można zdecydować się na głowicę, która jest zintegrowana z kartridżem (takie rozwiązanie znajdziemy na przykład w drukarkach termicznych). Takie rozwiązanie umożliwi wymianę nie tylko kartridży, ale całej głowicy bez ingerowania we wnętrze drukarki. 
 
Jak przy każdym innym wyborze dotyczącym drukarki – wybór miejsca głowicy powinien być związany z tym, jak często i intensywnie planujemy eksploatować nasze urządzenie.  
Drukujesz okazjonalnie, w niewielkich ilościach? Dobrym rozwiązaniem będzie zakup drukarki ze zintegrowaną głowicą z kartridżem. Dzięki temu rozwiązaniu o wiele łatwiejsze okaże się czyszczenie głowicy, jeśli nie używaliśmy jej przez dłuższy czas. 
 
A może wręcz przeciwnie – z drukarki korzystasz bardzo intensywnie, drukując nie tylko często, ale także w wielkich ilościach? Głowica z drukarką wbudowaną w urządzenie będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę ewentualne wysychanie sprzętu.  



Nadesłał:

Milena Bros

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl